Kosmetyczny aparat ortodontyczny

Nierówne zęby powodują, że rzadko się uśmiechasz? Chciałbyś podjąć leczenie ortodontyczne, ale odkładasz tę decyzję ze względu na nieestetyczny wygląd aparatu ortodontycznego? Teraz już nie musisz. Zdecyduj się na samoligaturujący porcelanowy aparat ortodontyczny i ciesz się wysoką estetyką uśmiechu w czasie trwania leczenia. Sprawdź jak wygląda proces leczenia ortodontycznego.

Dla kogo aparat ortodontyczny?

Przy użyciu aparatów ortodontycznych leczy się większość wad zgryzu zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Trzeba jednak pamiętać, że im wcześniej pacjent podejmie decyzję o rozpoczęciu leczenia, tym jest ono prostsze i krótsze. Prawidłowy zgryz to nie tylko ładniejszy uśmiech, ale także zdrowsze zęby.

Mechanizm działania aparatu samoligaturującego

Aparat samoligaturujący to nowe możliwości leczenia wad zgryzu. Łuk ortodontyczny jest tutaj utrzymywany w aktywnych klapkach, a nie w gumowych opaskach (ligaturach), jak ma to  miejsce w przypadku klasycznych aparatów. Zamki bez ligatur są łagodniejsze dla policzków i języka w porównaniu do klasycznych aparatów. Mimo mniejszego nacisku na zęby, aparat samoligaturujący zapewnia wysoką skuteczność leczenia – podkreślają nasi specjaliści z kliniki Ortodentika. Pacjenci decydujący się na ten rodzaj aparatu mogą wybrać między zamkami metalowymi a mniej widocznymi zamkami porcelanowymi. Jeśli zależy ci więc, na wysokiej estetyce aparatu jest to rozwiązanie dla ciebie.

KROK 1 – Planowanie leczenia

Przed rozpoczęciem leczenia, lekarz ortodonta diagnozuje wadę zgryzu oraz ocenia położenie zębów względem siebie. Następnie proponuje odpowiedni aparat ortodontyczny. Przed rozpoczęciem leczenia bezwzględnie należy zadbać o wyleczenie wszystkich ubytków próchniczych i o usunięcie kamienia nazębnego. Podczas wizyty lekarz wykona zdjęcia rentgenowskie, które pozwolą dokładnie zdiagnozować wady zgryzu. W dalszej kolejności pobierze wycisk górnych i dolnych zębów. Na ich podstawie technik stomatologiczny przygotuje gipsowy model, który wraz ze zdjęciami będzie potrzebny do zaplanowania leczenia ortodontycznego. Ortodonta przy użyciu specjalnego oprogramowania komputerowego dokona pomiarów i wykona analizę warunków zgryzowych. Na tej podstawie stworzy plan leczenia, który będzie obejmował rodzaj i cenę aparatu ortodontycznego, ilość planowanych wizyt kontrolnych oraz rodzaj aparatu retencyjnego (niezbędnego dla stabilizacji zębów po zakończonym leczeniu).

KROK 2 – Założenie aparatu

Proces nakładania aparatu trwa około godziny i jest bezbolesny. Ortodonta udzieli również informacji na temat prawidłowej higienę jamy ustnej w czasie trwania terapii.

KROK 3 – Wizyty kontrolne

Bardzo ważne jest przestrzeganie terminów wizyt ustalonych w harmonogramie leczenia. Wizyty kontrolne zwykle odbywają się w odstępach 4 – 5 tygodni. Podczas każdej z nich ortodonta dopasowuje aparat do aktualnego stanu uzębienia.

KROK 5 – Zdjęcie aparatu

Po uzyskaniu pożądanego ustawienia zębów i korekty kontaktów zgryzowych, lekarz zdejmie aparat.  W trakcie tej samej wizyty wykona przegląd stomatologiczny.

KROK 6 – Retencja – czyli utrwalanie efektów leczenia

Po zdjęciu aparatu, zęby wykazują naturalną tendencję do przemieszczania i mogą powrócić do stanu wyjściowego. Z tego powodu konieczne jest noszenie aparatu retencyjnego – stałego lub ruchomego. Aparat stały ma formę metalowego drucika umieszczanego po wewnętrznej stronie zębów. Aparat ruchomy ma postać płytki retencyjnej albo przeźroczystej nakładki na zęby. W pierwszym okresie leczenia retencyjnego zaleca się noszenie aparatu ruchomego przez całą dobę, zdejmując go tylko do posiłków i czyszczenia. Po kilku miesiącach  można skrócić ten czas do kilku godzin dziennie oraz nakładać aparat na noc. Czas trwania okresu retencji jest różny i zależy od wieku pacjenta oraz od stanu wyjściowego uzębienia. Zwykle przyjmuje się, że jest dwukrotnie dłuższy niż okres właściwego leczenia ortodontycznego.

Zastanawiasz się nad leczeniem ortodontycznym? Nie zwlekaj! Zapisz się na wizytę w Ortodentice!