Korzyści zdrowotne terapii falą uderzeniową

Szybki tryb życia, problemy zdrowotne, nadwaga i zbytnie obciążanie naszego organizmu mogą prowadzić do schorzeń, napięć i natarczywych, nawracających bólów oraz stanów zapalanych. Coraz więcej osób zmaga się z takimi schorzeniami jak ból w karku, łokieć tenisisty, ból ścięgna Achillesa czy ostroga piętowa. Zdarza się, że aby pomóc sobie w walce z wymienionymi wyżej obciążeniami, musimy sięgnąć po specjalistyczne leczenie czy rehabilitację. Jednym z polecanych zabiegów jest ten, wykorzystujący działanie fali uderzeniowej. W jaki sposób dział fala uderzeniowa i jakie są efekty stosowania tej terapii? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w dalszej części tekstu.

Spis treści 

  1. Czym jest fala uderzeniowa?
  2. Jak wygląda zabieg falą uderzeniową?
  3. Jakie są korzyści poddania się terapii falą uderzeniową?
  4. Kiedy można skorzystać z zabiegu falą uderzeniową?
  5. Jakie są przeciwwskazania do skorzystania z fali uderzeniowej?

Czym jest fala uderzeniowa? 

Terapia falą uderzeniową jest niezwykle nowoczesną i coraz bardziej popularną metodą leczenia. W czasie zabiegów wykonywanych przy pomocy fali uderzeniowej wykorzystuje się technikę fal akustycznych. Fale te są wytwarzane w czasie procedury, pod wysokim ciśnieniem, w specjalnie przeznaczonym do tego urządzeniu, które pozwala osobie przeprowadzającej zabieg na regulowanie mocy fali uderzeniowej, która ma zostać skierowana do konkretnego punktu w ciele pacjenta.

Fala uderzeniowa przenika do ciała pacjenta za pomocą impulsów, które dostarczane są specjalną głowicą. Intensywne zogniskowanie impulsów pozwala im dotrzeć do głębokich warstw komórek i precyzyjnie dostać się do miejsca powodującego stan zapalny czy też ból.

Dzięki swojej wyjątkowej mocy, fala uderzeniowa w czasie zabiegu przyspiesza proces leczenia oraz regeneracji. Dzieje się tak ponieważ impulsy akustyczne trafiające do uszkodzonych partii ciała, przenikają w głąb komórek, pobudzając cyrkulację krwi oraz stymulację metabolizmu. Fala uderzeniowa działa na zasadzie intensyfikowania pracy komórek, poprzez ich niszczenie – akustyczne impulsy powodują mikrourazy tkanek oraz stres komórkowy.

W jaki sposób pomaga to w leczeniu i rehabilitacji? Ciało jest niezwykle inteligentnym konstruktem – w momencie w którym zostaje pobudzone do walki i leczenia, gromadzi swoje siły i wspiera gojenie się oraz zredukowanie stanów zapalnych. Po przyjęciu impulsów fali uderzeniowej ciało rozpoczyna więc intensywne procesy odnowy komórkowej. Fala uderzeniowa przyczynia się do zwiększenia produkcji kolagenu oraz zmniejszenia napięcie mięśni.

Wiemy już jak działa fala uderzeniowa. Jak zatem wygląda sam zabieg przeprowadzany za pomocą fali uderzeniowej?

Jak wygląda zabieg falą uderzeniową? 

Zanim zabieg zostanie wykonany, pacjent lub pacjentka jest poddawany specjacje konsultacji ze specjalistą, który po rozpoznaniu problemu decyduje o intensywności fali uderzeniowej, dobiera odpowiednie parametry zabiegu i planuje częstotliwość powtarzania kolejnych spotkań.

Jeden zabieg wykorzystujący metodę fali uderzeniowej trwa zazwyczaj około 20 minut i jest nieinwazyjny, co oznacza, że zaraz po wykonaniu zabiegu pacjent lub pacjentka może powrócić do swoich codziennych zajęć, przestrzegając oczywiście zaleceń lekarza lub fizjoterapeuty.

Biorąc pod uwagę skuteczność zabiegu i wykorzystywanej metody fal akustycznych, przeprowadza się zazwyczaj od trzech do pięciu spotkań, jednak ich ilość jest dopasowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta lub pacjentki. Zdarza się, że po wykonaniu pełnej serii zabiegów zaleca się pacjentom ponowną wizytę, po upływie kilku miesięcy – taka by organizm mógł być odpowiednio stymulowany. Dzięki temu komórki są w ciągłym procesie odnowy, a pacjent lub pacjentka nie musi martwić się nawracającym problemem.

Jakie są korzyści poddania się terapii falą uderzeniową?

Zabieg wykorzystujący metodę fali uderzeniowej ma przede wszystkim działanie przeciwbólowe. Fala akustyczna trafiająca do wybranych miejsc na ciele pacjenta lub pacjentki wyzwala sygnały bólowe i blokuje je, działając na błony komórkowe oraz zakończenia nerwowe.

Kolejnym znaczącym, pozytywnym efektem działania fali uderzeniowej jest polepszenie mikrocyrkulacji oraz metabolizmy komórek w wybranym obrębie ciała. Dzięki temu komórki szybciej się regenerują i odnawiają, pobudzając nasz organizm do produkcji kolagenu. W ten sposób radzą sobie z uporczywymi dolegliwościami.

Olbrzymią zaletą korzystania z zabiegów falą uderzeniową jest również krótki czas rekonwalescencji, który sprawia, że zabieg nie unieruchamia pacjentów i pozwala im na szybki powrót do codziennych czynności. W czasie zabiegu, ze względu na precyzję głowicy wysyłającej impulsy do wybranych miejsc na ciele, nie mamy do czynienia z efektami ubocznymi, a stosowanie środków farmakologicznych nie jest wymagane. W przypadku pacjentów z niską tolerancją bólu, przed zabiegiem na wybrane miejsca może zostać nałożony żel przeciwbólowy, jednak zabieg nie generuje większego dyskomfortu.

Efekty terapii metodą fali uderzeniowej są dostrzegalne już po pierwszej wizycie w gabinecie specjalisty. Dzięki temu, pacjenci mogą cieszyć się szybką poprawą stanu zdrowia i powrotem do pełnej sprawności.

Kiedy można skorzystać z zabiegu falą uderzeniową?

Jakie są wskazania do korzystania z zabiegu falą uderzeniową? Terapia ta zalecana jest przede wszystkim pacjentom i pacjentkom, którzy zmagają się z takimi dolegliwościami jak ostrogi piętowa, łokieć tenisisty, ból ścięgna Achillesa, kolana skoczka czy bólu barku.

Jedną z powszechniejszych dolegliwości jest ostroga piętowa, która bardzo często spowodowana jest noszeniem nieprawidłowego, niewygodnego obuwia, nadwagą czy brakiem odpowiedniej rozgrzewki przed wykonywaniem intensywnych aktywności fizycznych. Pacjenci cierpiący z powodu ostrogi odczuwają ból z tyłu pięty lub pod piętą. To właśnie w tamtym miejscu tworzy się niewielkie zwapnienie w kształcie ostrogi, które sprawia, że ból nasila się przy chodzeniu. Fala uderzeniowa pozwala rozbić zwapnienie i przyspieszyć regenerację komórek.

Równie dotkliwym problemem jest także zapalenie ścięgna Achillesa. Początkowe objawy to charakterystyczny ból zlokalizowany u dołu łydki. Towarzyszy temu również uczucie rozlewającego się ciepła oraz niekiedy obrzęk. Objawy nasilają się rano, przed wykonywanym treningiem oraz po jego zakończeniu. W przypadku tego schorzenia, fala uderzeniowa pozwala zmniejszyć napięcie mięśni, a co za tym idzie – obciążenie danego miejsca. Fala uderzeniowa niweluje również stan zapalny i pobudza komórki do odbudowy.

Fala uderzeniowa jest również często wykorzystywana jako zabieg rehabilitacji przeprowadzany u pacjentów po doświadczeniu silnych urazów czy kontuzji sportowych, powypadkowych lub pooperacyjnych.

Jakie są przeciwwskazania do skorzystania z fali uderzeniowej?

Zabieg wykorzystujący działanie fali uderzeniowej jest niezwykle skuteczny i znacząco poprawia regenerację wybranych partii ciała. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do skorzystania z zabiegu falą uderzeniową?

Z tego typu leczenia nie mogą skorzystać osoby, które doświadczają ostrych infekcji lub stanów zapalnych. Dyskwalifikacją jest również zaawansowana osteoporoza, hemofilia czy aktywna choroba nowotworowa. Z zabiegu będą musiały zrezygnować również osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca, metalowymi implantami, lub pacjenci, którzy w czasie ostatnich trzech miesięcy przebyli zawał. Zabieg fali uderzeniowej jest również niewskazany dla kobiet w ciąży.

Po zabiegu nie należy obawiać się występowania niepożądanych efektów ubocznych. Są one niezwykle rzadkie i ograniczają się do zaczerwienienia skóry czy też nasilenie dolegliwości bólowych, które ustępują po kilku dniach od zabiegu.

Jeżeli zabieg fali uderzeniowej wykonywany jest przez wykwalifikowany personel, nie musimy się obawiać skutków ubocznych. W naszej Klinice Ortodentika w Łukowie w dbamy o wysoki poziom wykonywanych zabiegów – nasi pracownicy są specjalistami, którzy doskonale wiedzą jak zadbać o zdrowie Pacjentek i Pacjentów.