Kiedy zdecydować się na aparat ortodontyczny?

aparat na zeby cenaKrzywy zgryz, nierówne zęby, a może tylko jeden wystający ząb? Kiedy warto założyć aparat ortodontyczny? Lepszy jest aparat stały czy ruchomy? Z nami znajdziesz odpowiedzi na te pytania!

Czym jest wada zgryzu?

Jest to zaburzenia nie tylko w budowie, ale również w czynności narządów w jamie ustnej- może ona zaburzać gryzienie, żucie i połykanie, ale również mowę. Spotykamy wady wrodzone, ale również nabyte, które mogą wystąpić w każdym okresie rozwoju zęba. U przedszkolaków ich przyczyną jest często ssanie palców, warg czy policzków, czy nadgryzanie przedmiotów.

Najczęstsze wady zgryzu i ich konsekwencje

Aż 60% populacji posiada wady zgryzu! Najczęściej są to tyłozgryz i zgryz krzyżowy. Gdy cały łuk zębowy ustawiony jest nieprawidłowo, zaburza to wygląd twarzy (zmienione rysy). Przez nieprawidłowe ustawienie zęby ścierają się w trakcie żucia, co wpływa na pogorszenie ich funkcji. Dodatkowo nachodzące na siebie zęby sprawiają, że nie można ich dokładnie umyć zębów szczoteczką lub wyczyścić nicią dentystyczną, co w krótkim czasie prowadzi do próchnicy. Jak wyjaśniają nasi specjaliści z Kliniki Ortodentika, część zmian w czasie rozwoju zęba prowadzi również do bólu w stawie skroniowo- żuchwowym, występującym między innymi podczas żucia.

Leczenie ortodontyczne

Leczenie przywraca fizjologiczną pracę mięśni żucia i stawów skroniowo – żuchwowych, a także zapobiega próchnicy. Właśnie dlatego tak ważna jest szybka wizyta u ortodonty! Z leczeniem nie należy zwlekać. Polega ono na założeniu aparatu ortodontycznego. Większość wad zgryzu nadaje się do tego typu leczenia, choć czasem muszą one być poprzedzone leczeniem stomatologicznym, między innymi ekstrakcją zęba, lub uzupełnieniem protetycznym.

Aparaty ortodontyczne

Aparaty zdejmowane, ruchome – zastosowane u dziecka we wczesnym wieku mogą wpływać na ukształtowanie prawidłowych rysów twarzy. Wyposażone są w śruby, gumy i sprężyny, wywierające ucisk na zęby. Nie uszkadzają zębów i dziąseł, ponieważ siły wywierane na tkanki działają z przerwami. Zalecane są zwłaszcza aparaty wyjmowane techniką CAD (Wielokierunkowa Jednoczesna Rozbudowa Łuków Zębowych), która daje możliwość leczenia zębów bez ekstrakcji. Aparaty stałe są stosowane najczęściej, gdy istnieją wady zgryzu po zakończeniu wzrostu, w przypadku zbyt nachylonych zębów, czy przed uzupełnieniami protetycznymi. Wyróżniamy aparaty metalowe i estetyczne oraz samoligaturujące, a także aparaty retencyjne.

Niewidoczne aparaty estetyczne

Gdy pacjent nie chce, aby aparat był widoczny, istnieje możliwość założenia aparatu nakładkowego. Aparaty Invisalign to przezroczyste nakładki, niemal niewidoczne. W przeciwieństwie do standardowych aparatów, nie zawierają metalowych drutów czy klamer. Ten rodzaj aparatu posiada szerokie zastosowanie w leczeniu przodozgryzu, szpar między zębami, zgryzu krzyżowego, stłoczenia zębów czy zgryzu głębokiego. Invisalign cieszy się coraz większą popularnością.

Więcej na temat leczenia ortodontycznego możesz przeczytać na stronie kliniki Ortodentika.