Jak dbać o zęby u dzieci? Prawidłowa higiena jamy ustnej.

Wszystkie dzieci uwielbiają jeść cukierki, czekolady, pić słodkie napoje. W tych lubianych produktach zawarte są bardzo duże ilości cukru, które są główną przyczyną próchnicy. Im więcej cukru jemy, tym bardziej osłabiamy szkliwo zębów. Nieleczone ubytki, z czasem mogą doprowadzić do zniszczenia całego zęba. Oto kilka rad jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej u dzieci.

Co każde dziecko powinno robić? Kilka zagadnień:

  • regularnie myć zęby (najlepiej po każdym posiłku, a co najmniej dwa razy dziennie)
  • używać odpowiedniej pasty do zębów (o właściwym stężeniu fluoru)
  • posiadać właściwą szczoteczkę do zębów (o odpowiedniej wielkości i kształcie dopasowanym do jamy ustnej dziecka oraz o odpowiedniej twardości włosa)
  • właściwe szczotkować zęby
  • stosować płukanki do ust oraz nici dentystyczne (dziecko musi wiedzieć, że samo szczotkowanie do zachowania zdrowych zębów nie wystarczy).

Kolejną bardzo ważną kwestią są regularne wizyty u stomatologa i przeprowadzanie zabiegów profilaktycznych wzmacniających szkliwo, a także zabezpieczających przed próchnicą. Zaliczyć można do nich lakowanie i fluoryzację.

Na czym polega lakowanie?

Lakowanie to najlepsza forma zapobiegania próchnicy zębów bocznych. Polega na uszczelnianiu bruzd i szczelin. Jest całkowicie bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Kiedy wykonać zabieg lakowania zębów? Lakowaniu poddaje się wszystkie zęby boczne, a więc trzonowce i przedtrzonowe – zarówno stałe i mleczne, a także górne boczne siekacze stałe. Na lakowanie zębów warto zdecydować się możliwie szybko po wyrośnięciu zęba u dziecka.

Jak przebiega?

Jeśli ząb jest zdrowy, lekarz dentysta delikatnie oczyszcza go za pomocą obrotowej szczoteczki, następnie starannie płucze wodą i osusza powietrzem z dmuchawki. Na powierzchnię oczyszczonej i osuszonego zęba nanosi wytrawiacz – preparat, który ułatwia odpowiednie utrzymanie laku w szczelinie zęba. Po minucie jest on spłukiwany. Po ponownym osuszeniu zęba lak jest rozprowadzany na powierzchni zęba i po wszystkich szczelinach. Całość utwardza się za pomocą lampy diodowej.

Zapobieganie próchnicy – fluoryzacja

Fluoryzacja jest zabiegiem, który przeprowadza się pod ścisłą kontrolą stomatologa. Polega na pokryciu powierzchni szkliwa lakierem z fluorem, o przyjemnym owocowym smaku, w celu ich wzmocnienia. Wszystko odbywa się po wcześniejszym oczyszczeniu zęba. Zabieg jest szybki, w pełni bezpieczny i bezbolesny. Fluor przenika do szkliwa i dzięki temu, zęby są odporniejsze na działanie szkodliwych kwasów, produkowanych przez bakterie. Aby zapewnić długie wchłanianie fluoru, nie powinno się jeść przez około 2 godziny. Jak wyjaśniają nasi lekarze z kliniki Ortodentika – największa skutecznością spośród dostępnych metod fluoryzacji odznacza się lakierowanie zębów. Lakierowanie wykonuje się na zębach mlecznych i stałych, bez względu na wiek pacjenta. Zalecany do powtórzenia u dzieci raz na trzy miesiące. Warto dodać, że dla pacjentów z nietolerancją fluoru możliwe jest zastosowanie hydroksyapatytu – substancji, która ma niezwykłe właściwości odbudowujące. Pozwala ona walczyć między innymi z nadwrażliwością zębów lub chorobami próchnicznymi. Rożnego rodzaju preparaty mające w składzie nano-hydroksyapatyt powinny być stosowane po konsultacji z lekarzem stomatologiem. Wszystko to razem – regularne odwiedzanie stomatologa, właściwa profilaktyka i odpowiednia higiena jamy ustnej pozwala utrzymać zdrowe zęby bez ryzyka wystąpienia próchnicy.

Stosowanie zasad higieny jamy ustnej pozwala zachować zdrowe uzębienie na długie lata. Im wcześniej zatroszczymy się o zęby dziecka, tym lepiej. Aby właściwie dbać o zęby dziecka, nie zwlekaj! Zapisz się na wizytę do kliniki Ortodentika!

tel. 25 798 05 57
tel. 783 177 651
e-mail: info@ortodentika.pl