Implanty, protezy czy mosty – co wybrać przy brakach w uzębieniu?

Braki w uzębieniu to nie tylko kwestia estetyki uśmiechu – to poważny problem zdrowotny, który może wywołać u pacjenta wady zgryzu i wymowy, rozchwianie lub przesuwanie się sąsiednich zębów, a nawet zapadanie się policzków i ust. Wystarczy utrata pojedynczego zęba, by zaburzeniom uległy funkcje narządu żucia, co nadmiernie obciąża pozostałe zęby i zwiększa ryzyko ich starcia lub utraty. Dlatego leczenie braków zębowych stanowi nie tyle możliwość, co konieczność, która jest w stanie uchronić nas przed dalszymi powikłaniami. Implanty, protezy czy mosty protetyczne? Poznaj rozwiązania, które ma do zaoferowania współczesna stomatologia!

Implanty, protezy czy mosty – co wybrać przy brakach w uzębieniu?

Wybór odpowiedniego rozwiązania w przypadku braków w uzębieniu zależy m.in. od stanu uzębienia pacjenta, kondycji kości szczęki lub żuchwy, a także możliwości finansowych. Wśród pacjentów największym zainteresowaniem cieszą się tradycyjne protezy stałe i protezy ruchome, korony oraz mosty. Jednak najskuteczniejszą metodą uzupełniania braków zębowych pozostają implanty zębowe.

Czym uzupełnić brakujący ząb? Korony i mosty protetyczne

Sztuczne korony zębowe mogą zastępować zarówno brakujące zęby, jak i te, które uległy znacznemu zniszczeniu, np. w wyniku rozległego leczenia kanałowego. Korona jest metodą odbudowy zęba, którą stosuje się, gdy ząb jest mocno uszkodzony, ale jednocześnie jego korzeń pozostaje nienaruszony. W przypadku braku jednego lub kilku zębów, gdy pacjent traci nie tylko koronę, lecz także korzeń zęba, jednym ze sposobów pozwalających na przywrócenie naturalnego wyglądu uzębienia jest most protetyczny.

Mosty składają się z koron protetycznych, które stomatolog osadza na zębach własnych pacjenta lub implantach połączonych przęsłem. To trwałe uzupełnienie protetyczne, które pozostaje na stałe zacementowane w jamie ustnej, dzięki czemu pacjent nie musi go wyjmować. Podczas pierwszej wizyty stomatolog przygotowuje zęby filarowe, usuwając część szkliwa i szlifując je pod korony. Następnie pobierane są wyciski, na podstawie których technik dentystyczny tworzy most. Ta metoda cieszy się dużym uznaniem ze względu na komfort użytkowania oraz doskonałe odwzorowanie naturalnych zębów.

Uzupełnienie braków w uzębieniu – protezy zębowe

W przypadku licznych braków w uzębieniu lub całkowitego bezzębia, najczęściej proponowanym rozwiązaniem przez dentystów są protezy zębowe, np. protezy szkieletowe, akrylowe czy overdenture. W przeciwieństwie do koron i mostów protetycznych, protezy nie stanowią stałego rozwiązania – powinny być regularnie wyjmowane na kilka godzin dziennie.

Nowoczesne protezy są stabilne i komfortowe w użytkowaniu. Prawidłowo wykonana i dopasowana proteza nie powinna zatem samoistnie się przesuwać ani tym bardziej wypadać. Protezy zębowe stanowią skuteczne rozwiązanie problemu estetycznego, związanego z wielozębowymi brakami w uzębieniu. Ponadto są tańszym od implantów sposobem na przywrócenie funkcjonalności i zdrowia jamy ustnej. Protezy są jednak częściej wybierane przez osoby starsze.

Czym zastąpić utracony ząb? Implant zęba

Jednym z najskuteczniejszych, a zarazem najdroższych rozwiązań przy brakach w uzębieniu pozostają implanty zębów. Główną zaletą implantów jest przywrócenie naturalnego wyglądu i funkcji zębów, a co za tym idzie, komfortu przeżuwania – praktycznie tak, jak przed ekstrakcją zęba. W odróżnieniu od protez zębowych, których zastosowanie może potęgować zanik kości, implanty pozwalają na zachowanie istotnej dla uzębienia struktury kostnej. Wszczepienie implantów, polegające na umieszczeniu tytanowego materiału bezpośrednio w kości, z którą następnie implant się zrasta, to wysoki komfort użytkowania i ponadprzeciętna trwałość. Ze względu na stosunkowo wysokie koszty tego rozwiązania, a niekiedy też przeciwwskazania zdrowotne (np. osteoporoza czy cukrzyca), zamiast implantów zębów część pacjentów decyduje się na mosty i protezy zębowe. Niemniej, to właśnie implanty są najtrwalszym rozwiązaniem w zakresie brakującego uzębienia.

Brak zęba – jakie rozwiązanie wybrać?

Współczesna stomatologia oferuje wiele skutecznych i sprawdzonych metod uzupełniania braków w uzębieniu. Dokonując wyboru, powinniśmy kierować się nie tylko kosztem danego rozwiązania, lecz także komfortem w użytkowaniu czy estetyką sztucznych zębów. Warto w tym przypadku zdać się na doświadczenie wykwalifikowanych specjalistów, którzy pomogą podjąć najlepszą decyzję oraz zapewnią wysokiej jakości alternatywę dla naturalnego uzębienia. Należy jednocześnie pamiętać, że uzupełnienia protetyczne i implantologiczne są zazwyczaj ostatnim etapem kompleksowego leczenia stomatologicznego. Wcześniej konieczne może okazać się przeprowadzenie leczenia zachowawczego ubytków lub leczenia ortodontycznego.

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Łukowie, gdzie zapewniamy kompleksowe leczenie oraz profesjonalne doradztwo w doborze najlepszego rozwiązania protetycznego!