stomatologia estetyczna

Fakty i mity na temat wybielania zębów

Wybielanie zębów cieszy się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego, w końcu śnieżnobiały uśmiech to jeden z największych atutów urody. Coraz częściej decydujemy się również na nowoczesne metody proponowane przez dentystów. Chcesz profesjonalnie wybielić zęby? Dowiedz się więcej na temat zabiegu.

Najpopularniejsze zabiegi wybielania zębów – czy wszystkie są równie skuteczne?

Metody wybielania możemy podzielić przede wszystkim na te przeprowadzane w domu oraz te wykonywane w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Do technik domowych należą rozmaite mikstury przygotowywane z produktów kuchennych oraz preparaty wybielające dostępne w aptece czy drogerii. Z pewnością nie będą one tak skuteczne, jak wybielanie przeprowadzone w gabinecie przez stomatologa, a niekiedy mogą być one wręcz szkodliwe dla szkliwa, np. naruszać je. Znacznie większą skuteczność wybielania, a jednocześnie jego większe bezpieczeństwo zapewniają profesjonalne procedury. Do tego typu zabiegów zalicza się przede wszystkim:

  • wybielanie nakładkowe,
  • wybielanie lampą lub laserem,
  • wybielanie regeneracyjne.

Pierwsza z technik może pozornie przypominać domowy sposób na biały uśmiech. Polega ona na zakładaniu przez pacjenta w domu specjalnej szyny wypełnionej preparatem wybielającym. Nakładki powinny być noszone przez kilka godzin dziennie, np. w czasie snu, przez okres ok. 2-3 tygodni. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do produktu kupionego w sklepie, zarówno szyny, jak i preparat dobierane są przez specjalistę w gabinecie dentystycznym. Nakładki przygotowywane są na bazie pobranego od pacjenta wycisku, co zapewnia idealne przyleganie i dopasowanie.

Wybielanie za pomocą lampy lub lasera to najczęściej wykonywany zabieg. Pozwala on rozjaśnić zęby oraz pozbyć się przebarwień już po jednej wizycie. Efekty wybielanie są widoczne natychmiast – procedura pozwala uzyskać rozjaśnienie odcienia szkliwa aż o 7-8 odcieni. Ten zabieg stomatologii estetycznej wymaga również dużego doświadczenia, stężenie składników wybielających oraz siła urządzenia nie mogą być zbyt duże, aby profesjonalne wybielanie zębów nie spowodowało trwałego uszkodzenia szkliwa. Dlatego tak istotny jest wybór renomowanego gabinetu.

Regeneracyjne wybielanie zębów to metoda stosunkowo nowa, nieco podobna do zabiegów laserowych czy z użyciem lampy. Daje również podobny efekt intensywnego rozjaśnienia. Cała procedura rozpoczyna się usuwaniem głębokich przebarwień zębów. W następnym etapie wykonywane jest już rozjaśnianie, a na koniec mineralizacja zębów. Podczas zabiegu stosowane są specjalne preparaty oraz lampa, która pozwala osiągnąć optymalny rezultat. Zabieg regeneracyjnego wybielania jest odpowiednim wyborem dla osób, u których występuje nadwrażliwość zębów.

Czy nadwrażliwość zębów jest przeciwwskazaniem? Największe mity na temat wybielania zębów

Chociaż nadwrażliwość zębów może być przeciwwskazaniem do ich wybielania, wiele zależy od wybranej metody. Intensywne wybielanie laserowe czy za pomocą lampy, a nawet zabieg z wykorzystaniem nakładek jedynie rozjaśniają szkliwo. Prawidłowo wykonane nie powinny prowadzić do jego uszkodzeń, jednak zęby nadwrażliwe mogą różnie zareagować na preparat. Dlatego też w takich sytuacjach rozjaśnianie może być niewskazane. Specjalista może jednak zadecydować o przeprowadzeniu wybielania regeneracyjnego. Nie tylko nie uszkodzi ono zębów, lecz także może zmniejszyć ich wrażliwość.

Niestety, mitem jest również stwierdzenie, że każde zęby można wybielić w takim samym stopniu. Wiele zależy od naturalnych uwarunkowań genetycznych. Co więcej, możliwe jest jedynie rozjaśnienie naturalnej korony. Wszelki wypełnienia, licówki czy implanty nie zmienią koloru w procesie wybielania.

Za mit o wybielaniu zębów należy też uznać trwałość wybielania zębów. Z pewnością wiele zależy od samego pacjenta, np. tego, jak długo będzie stosować białą dietę, jednak szacuje się, że rezultaty zabiegu widoczne są ok. 3 lat.

Czy wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest w pełni bezpieczne?

Wielu pacjentów chcących cieszyć się pięknym uśmiechem zastanawia się, czy zabiegi wybielające nie odbiją się negatywnie na ich zdrowiu. Większość z nas nie ma jednak powodów do obaw. Odpowiednio doświadczony lekarz z pewnością zbierze dokładny wywiad oraz sprawdzi stan zębów. Może również udzielić porad dotyczących higieny jamy ustnej, w tym koniecznych do wykonania przed wybielaniem procedur, jak usuwanie kamienia nazębnego.

Należy też pamiętać, że chociaż wybielanie zębów jest bezpieczne, u niektórych osób występują przeciwwskazania uniemożliwiające trwale lub czasowo wykonanie zabiegu. Należą do nich:

  • stany zapalne jamy ustnej,
  • choroby dziąseł i przyzębia,
  • próchnica,
  • kwasowa erozja szkliwa,
  • okres ciąży i karmienia piersią.

Jak zachować białe i zdrowe zęby? Poradnik dbania o szkliwo dla pacjenta

Aby efektami profesjonalnego zabiegu wybielania cieszyć się jak najdłużej, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przez ok. 2 tygodnie należy zachować białą dietę, polegającą na spożywaniu wyłącznie niebarwiących produktów. Warto również uważać na te o najsilniejszym barwniku przez dłuższy czas. Należą do nich głównie jagody, czerwone wino, buraki, kolorowe napoje gazowane czy niektóre przyprawy, jak kurkuma czy papryka. Konieczne jest dbanie o odpowiednią higienę, w tym mycie zębów co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, stosowanie nici dentystycznej oraz odpowiednich płukanek. Dodatkowo ważna jest konsultacja pozabiegowa oraz regularne zgłaszanie się na przegląd jamy ustnej, co ok. 6 miesięcy. Stosując się do tych zasad, będziemy cieszyć się pięknym uśmiechem przez długi czas.