Chirurgia miniinwazyjna prawdziwą rewolucją

chirurgia

W ostatnich latach chirurgia miniinwazyjna dynamicznie się rozwinęła. Techniki wykorzystywane w przypadku tego rodzaju chirurgii znajdują praktyczne zastosowanie we wszystkich działach chirurgii, również w przypadku chirurgii endokrynologicznej. Chirurdzy porównują klasyczne metody z tymi, które niosą za sobą minimalne ryzyko inwazyjności. Określa się częstotliwość występujących powikłań oraz sposoby ich zapobiegania. To, jak przydatne są małoinwazyjne sposoby przeprowadzania operacji, bada się zazwyczaj na zwiększonej liczbie chorych.

Czym jest sonochirurgia?

Sonochirugia to zbiór technik inwazyjnych, które wykonuje się z nieustannym obrazowaniem za pomocą aparatru ultrasonograficznego – USG, używając narzędzi endoskopowych. Rozwinęła się ona w oparciu o techniki punkcyjne wykonywane w technice ultrasonografii. Ma szerokie zastosowanie w wielu dyscyplinach chirurgicznych. Jest to jednak wymagająca dziedzina, bowiem należy perfekcyjnie opanować techniki endoskopowe oraz wyspecjalizować się w diagnostyce obrazowej. Dzięki sonochirurgii lekarz jest w stanie zlokalizować określone struktury anatomiczne. Jest to inwazyjny zabieg o niewielkim stopniu zagrożenia dla pacjenta. W ostatnich latach sonochirurgia stała się bardzo popularną metodą, stosowaną z powodzeniem zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.

W jakich przypadkach stosowana jest sonochirurgia?

  • leczenie zespołu cieśni kanału nadgarstka,
  • leczeniu uszkodzeń ścięgna piętowego (Achillesa),
  • leczenie uszkodzeń rozcięgna podeszwowego,
  • leczenie uszkodzeń więzadła właściwego rzepki,
  • leczenie wapniejącego zapalenia w obrębie ścięgien stożka rotatorów,
  • leczenie łokcia tenisisty,
  • leczenie uszkodzeń mięśni,
  • złamania,
  • zespolenia kości.

W klinice Ortodentika oferujemy nowoczesną technikę leczenia chorób ruchu – sonochirurgię. Dzięki temu zabieg wykonany jest w dokładny i precyzyjny sposób, nie narażając pacjenta na jakiekolwiek dodatkowe dolegliwości. Największą zaletą sonochirurgii jest właśnie bezpieczeństwo. Nie bez przyczyny znalazła ona zastosowanie we wszystkich dyscyplinach chirurgicznych.

W jaki sposób wykonywany jest zabieg?

W sonochirurgii wykonuje się dostępy skórne punktowe. Jeśli chodzi o głębiej położone tkanki, wykorzystuje się standardowe dla tego działu chirurgicznego techniki preparacyjne w środowisku płynowym.

Sonochirurgia jest świetną alternatywą dla zabiegów kontrolowanych przez USG, jednak bez ingerencji chirurgicznej. Należą do nich:

  • nakłuwanie z możliwością podania leku,
  • nakłuwanie i wypłukiwanie zwapnień,
  • nakłucie miejsca urazu mięśnia, ścięgna lub więzadła z możliwością podania leku.

Oprócz tego wykonać można także punkcję kaletki, na przykład: łokcia czy barku. Zabiegi pod kontrolą USG wiążą się z pełną skutecznością. Dzięki temu wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, związanych na przykład z niewłaściwą lokalizacją podawanego leku przez igłę, są niemożliwe.