Ból pleców: najczęstsze przyczyny i metody leczenia ortopedycznego
Kręgosłup człowieka każdego dnia wytrzymuje spore obciążenie, przez co staje się szczególnie narażony na rozwój zmian patologicznych. Bóle pleców niestety należą więc do dolegliwości powszechnych, dotykających coraz młodszą grupę wiekową. Jakie schorzenia uznawane są za najczęstszą przyczynę ostrego i przewlekłego bólu? Przybliżamy ten temat oraz możliwości współczesnego leczenia ortopedycznego.
Spis treści:
- Przeciążeniowe (posturalne) bóle pleców – najczęstsze przyczyny
- Inne możliwe przyczyny bólu kręgosłupa – schorzenia
- Co zrobić w przypadku dolegliwości bólowych pleców?
- Metody leczenia bólu i profilaktyka w gabinetach ortopedycznych
Przeciążeniowe (posturalne) bóle pleców – najczęstsze przyczyny
Rusztowanie ciała człowieka składa się z licznych tkanek miękkich, które utrzymują części kostne (szkielet). Do przeciążenia poszczególnych części kręgosłupa, zwłaszcza elementów miękkich (mięśni, więzadeł, stawów, krążków międzykręgowych) najczęściej dochodzi w następstwie stylu życia Pacjenta. Plecom nie służy zwłaszcza długotrwałe przyjmowanie jednej pozycji. Powoduje to nadmierny nacisk na krążki międzykręgowe, co skutkuje zmniejszeniem naturalnej amortyzacji. Jednostajna pozycja wymusza też nadmierne napięcie mięśni.
Kolejną, częstą przyczyną bólu pleców jest brak aktywności fizycznej, który skutkuje osłabieniem mięśni pleców. To również sprawia, że kręgosłup traci prawidłowe wsparcie. Z drugiej jednak strony także zbyt intensywny wysiłek, zwłaszcza ruchy nieergonomiczne, także może odpowiadać za przesilenie struktur miękkich i powodować ból.
Bóle przeciążeniowe określa się jako posturalne. Mogą one dotyczyć każdej części kręgosłupa, ale najczęściej obejmują odcinek kręgosłupa lędźwiowego, a w przypadku osób pracujących przy komputerze lub taśmach maszynowych również kręgosłupa szyjnego. Jest to więc przypadłość dotycząca głównie osób aktywnych zawodowo.
Inne możliwe przyczyny bólu kręgosłupa – schorzenia
Niestety ból posturalny wskazuje, że kręgosłup jest przesilony. To z kolei przyczynia się do rozwoju poważniejszych, trwałych zmian w jego obrębie. Chorobą niemal cywilizacyjną jest obecnie dyskopatia. W jej przebiegu początkowo dochodzi do protruzji (odwodnienia krążków międzykręgowych), a z czasem do wypukliny (wysunięcia krążka) i przepukliny (pęknięcia) krążka i jego nacisku na okoliczne zakończenia nerwowe. W zaawansowanym stadium tego schorzenia ból może mieć charakter promieniujący, niezwykle uporczywy, a nawet uniemożliwiający poruszanie się.
Wśród najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa lędźwiowego, rzadziej szyjnego i piersiowego, trzeba wymienić również zmiany zwyrodnieniowe. Występują one głównie u osób starszych i niekiedy towarzyszą im zmiany reumatyczne w obrębie innych stawów. Chociaż to wiek i postępujące procesy starzenia są podstawową przyczyną zwyrodnień, tak naprawdę istotne znaczenie odgrywa styl życia (ciężka praca fizyczna), wady wrodzone w obrębie kręgosłupa oraz przebyte wcześniej urazy.
Przewlekłe dolegliwości, zwłaszcza w dolnej części pleców, mogą wynikać także z innych chorób kręgosłupa, niekiedy będących powikłaniem dyskopatii lub urazów. Wśród nich warto wymienić m.in. zwężenie kanału kręgowego i kręgozmyk. Skłonność do bólu pleców wzrasta także u osób z wadami postawy i cierpiących na schorzenia o podłożu autoimmunologicznym, którym towarzyszą stany zapalne stawów.
Co zrobić w przypadku dolegliwości bólowych pleców?
Często ból pleców ma charakter przejściowy – ustępuje po kilku lub kilkunastu dniach, jeśli odciążymy kręgosłup. Jednak w większości przypadków dolegliwości prędzej czy później powracają, stają się bardziej nasilone, a nawet przyjmują postać przewlekłą. Pierwsze symptomy nieprawidłowości w obrębie pleców powinny więc skłonić do wizyty u lekarza. Profilaktyka ma kluczowe znaczenie w przypadku schorzeń kręgosłupa.
Odczuwając ból pleców można się udać bezpośrednio do lekarza ortopedy. Specjalista taki zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń w obrębie narządu ruchu. Po rozpoznaniu charakteru i przyczyny dolegliwości zalecane są metody leczenia odpowiednie dla danego Pacjenta.
Metody leczenia bólu i profilaktyka w gabinetach ortopedycznych
Sposób leczenia ortopedycznego przy bólu pleców zawsze zależy od genezy problemu. Przy bólach przeciążeniowych zwykle pomaga zmiana złych nawyków, obejmująca naukę przyjmowania prawidłowej postawy oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców. Działanie takie ma na celu zmniejszenie ryzyka rozwoju poważniejszych zaburzeń i poprawę jakości życia Pacjenta poprzez złagodzenie dolegliwości. Gdy jednak już doszło do rozwoju dyskopatii czy zmian zwyrodnieniowych, sposób postępowania zależy od ich zaawansowania.
W wielu przypadkach wystarczające jest leczenie zachowawcze. Zwykle obejmuje ono rozmaite zabiegi przeprowadzane przez fizjoterapeutę – terapię manualną (masaże, ćwiczenia), fizykoterapię z udziałem różnych form energii (np. ultradźwięki) czy stosowanie iniekcji z preparatami o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbólowych i poprawiających regenerację. Natomiast w części przypadków, gdy dochodzi do poważnych urazów lub zaawansowanych zmian w obrębie kręgosłupa, wskazane może być leczenie zabiegowe, a po nim dalsza rehabilitacja.
Pomoc przy bólach pleców można uzyskać w Przychodni Lekarskiej Ortodentika w Łukowie, gdzie przyjmują wykwalifikowani ortopedzi i fizjoterapeuci.